सेकुवाको पारखीहरुको लागि उत्कृष्ट गन्तब्य बज्यैको सेकुवा

149

काठमाडौं, १४ असार – सानो कामलाई ठुलो मान्दै लगनका साथ मिहिनेत गरे सफलता पाउन सकिन्छ भन्ने उदाहरण हुन राकेश ढकाल । सामान्य परिवारमा रसुवा जिल्लाको वेत्रावतिमा हुर्किएका ढकाल आफै केहि गरौँ भन्ने भावका साथ राजधानी काठमाडौँमा आए । जस्तो सुकै काम गरेर भएपनि काठमाडौँमै जम्ने रहर उनको थियो । त्यहि हुटहुटिले १४ बर्षको कलिलो उमेरमा रसुवाबाट काठमाडौ आई गङगालाल हस्पिटलको क्यान्टिनमा भाडा माझन काम गरे । यहि काम प्रतिको लगनशीलताले आज आफै रेष्टुरेन्टका मालिक बनेको छन्, राकेश । ‘काम सानो हुदो रहेनछ, जीवनमा धेरै संघर्ष गरे हरेस खाईन्, त्यहि कारण आज आफ्नै बलबुतामा उभिन सकेको छु’ उनले आफ्नो संघर्षको गाथा खोल्दै भने ।

राजधानी काठमाडौँको शंखमुलमा खानाका पारखीहरुको स्वादलाई मध्ये नजर गर्दै गएको फागुनदेखि उनले पूर्ण रुपमा ‘बज्यैको सेकुवा’ सञ्चालनमा ल्याउन सफल भए । यो उनको ड्रिम प्रोजेक्ट थियो । नेपाली चुलोमा पकाएको नेपाली परिकारलाई आफूहरूले मेनुमा प्राथमिकता दिएको उनी बताउँछन । हरेक युवाहरु व्यवसायमा नलागेसम्म मुलुक विकसीत नहुने भन्दै उनले लामो समयपछिको अनुभवलाई आत्मसात गर्दै आफैले नयाँ रेष्टुरेन्ट सञ्चालनमा ल्याएको बताए । अनुभवपछि आफै पनि व्यवसाय गर्नुपर्छ भन्ने उदाहरण दिनका लागि आफूले रेष्टुरेन्ट खोलेको उनको भनाई छ ।कर्नरमा सेकुवा लगायत खसीको भुटन कलेजो लगाएत कुखुराको विभिन्न परिकारहरूको स्वाद ग्राहकवर्गले लिन सक्ने उनले बताए ।बज्यैको सेकुवा कर्नरले १३ जना कामदारहरूलाई रोजगारी दिन सफल भएको छ ।

उनले यस बीचमा काठमाडौंका विभिन्न सेकुवा कर्नरहरूमा वेटर देखि मेनेजरसम्म काम गरे । बाजेको सेकुवा, प्रेसिडेन्ट सेकुवामा मेनेजर भई काम गरेको अनुभवले यतिवेला उनलाई थप सफलताको सिढी चढाएको छ । झण्डै १५ वर्ष अन्य ठाँउमा काम गर्दै गर्दा घरायसी बाध्यताका कारण विदेशका विभिन्न ठाँउका तारे होटलबाट समेत अनुभव बटुल्न उनी सफल भए ।भाडा माझनेबाट वेटर हुँदै मेनेजरसम्म हुँदा उनको होटल रेस्टुरेन्ट व्यवसायमा धेरै योगदान छ ।विभिन्न कठिन परिस्थितिको सामना गर्दै संघर्ष गर्दै यो अवस्थासम्म आइपुग्दा ढकालले आफ्नो छुट्टै ब्रान्ड स्थापना गर्न सफल भएका छन ।

झण्डै ३५ लाख लगानीमा काठमाडौंको सङखमुलमा बज्यैको सेकुवा संचालनमा ल्याएका ढकाल गरे के हुँदैन भन्ने एक गतिलो उदाहरण हुन । हिजोको दिनमा भाडा माझेर शुरु भएको उनको क्यारियर आज लोभ लाग्दो बनेको छ, आफनै व्यवसायको शुरुवातसँगै । बज्यैको सेकुवा कर्नरको संचालक बन्दै गर्दा उनले गरेको संघर्ष उत्तिकै प्रेरणादायी पनि छ । यस सफलताले उनलाई थप हौसाएको पनि छ । यद्यपी दु:खबाट माथि उठेका उनी कत्ति पनि मात्तिएका छैनन ।
जीवनको मोडमा कठिनाइ र एठानका सात घुम्ती पारे गरेका उनले न त कहिल्यै हरेश खाए न त विचलित नै भए । जसको फल अहिले स्वादन गर्दैछन उनी । जारी लकडाउनका कारण असहजता व्यहोर्दै गर्दा पनि उनी आफु र नयाँ व्यवसायलाई सम्हाल्दै छन धर्यतापूर्वक । सायद उनमा समस्याको सामना गर्ने बानी परिसकेकाले हुन सक्छ रत्ती भर पनि चिन्तित छैनन उनी । उनको लवज र अनुहार पनि निराशाका बोध चिन्ह कहि कतै भेटिन्न । बरु उनी निर्धक्कका साथ भन्छन ‘कुनै समय भाडा माझेरै जीवन निर्वाह गरे अहिलेसम्म आईपुग्दा देश तथा विदेशका विभिन्न अनुभव समेटेर आफ्नो छुट्टै ब्रान्ड बनाएको छु, यो मेरो ड्रिम प्रोजेक्ट थियो । अबका दिनमा ग्राहक मन जितेर सेवा दिने गर्छु । नेपालीपन पस्कदै थप सशक्त बन्नेछु’ ।
पूर्ण पारिवारिक वातावरण माझ सेकुवा कर्नरलाई आगामी दिनहरूमा काठमाडौं उपत्यकाको विभिन्न स्थान र उपत्यका बाहिरका मुख्य शहरहरूमा पनि स्थापित गराउने लक्ष्य ढकालको छ । स्वभाविक मेनु र हाईजेनिक फुड, सस्तो रकममा सुविधा दिने उद्देश्यका साथ आफुले बज्यैको सेकुवा संचालनमा ल्याएको उनी बताउँछन ।